Birleşmiş Milletler Genç Profesyoneller Programı Sınavı

Birleşmiş Milletler'de Çalışmak İsteyen Gençlere Duyurulur.

Birleşmiş Milletler, personel istihdam politikası çerçevesinde, nitelikli Türk gençlerine yönelik olarak mutaden ülkemizde de bir sınav (Genç Profesyoneller Programı Sınavı-Young Professionals Programme Competitive Examinations) açmaktadır.

Birleşmiş Milletler SınavıBu yıl, yöneticilik, ekonomi, istatistik, kamusal enformasyon, sosyal işler, hukuki işler olmak üzere bu aşamada 6 meslek grubuna yönelik olarak açılan sınavın 15 Aralık 2015 tarihinde BM ofislerinin bulunduğu şehirlerin yanı sıra Ankara 'da da gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Standart sınav uygulaması çerçevesinde, adaylar sınavlara diledikleri sınav merkezinde seyahat masrafları kendilerine ait olmak üzere girebilecektir.


Adayların bu sınava başvurabilmeleri için, meslek kategorilerine uygun lisans diplomasına sahip, 31 Aralık 2015 itibariyle 32 yaşını doldurmamış olmaları (1 Ocak 1983 ve sonrası doğumlu) ve İngilizce ve/veya Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmeleri gerekmektedir.

Sınava, her bir meslek grubunda, her ülkeden en fazla 40 aday alınacaktır. Herhangi bir meslek kategorisinde 40 kişiden fazla başvuru olması halinde en iyi 40 aday, yüksek lisans ve doktora eğitimi, iş tecrübesi, İngilizce ve Fransızcanın yanı sıra, diğer BM resmi dillerinden ( Arapça , Çince, Rusça ve İspanyolca) birini bilmesi gibi nitelikler dikkate alınarak seçilecektir.

Yazılı sınav, genel ve uzmanlık soruları olmak üzere iki bölümden oluşacak ve 4,5 saat sürecektir. BM Yazmanlığı, yazılı sınavda başarılı olan adayları internet aracılığıyla yapılacak sözlü sınava (mülakat) davet edecektir.

Sınavda başarılı olan adaylar, P-1 ve P-2 seviyelerinde işe alınacak olup, BM merkezlerinin olduğu yerlerde veya Barışı Koruma Operasyonları bünyesinde görevlendirilecektir.

Başvuruların https://careers.un.org adresi aracılığıyla 20 Mayıs - 23 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. Bu yıl, başvuru süresi 6 bölüme ayrılmış olup, başvurular yöneticilik bölümüne 20 Mayıs - 19 Temmuz, ekonomi bölümüne 27 Mayıs - 26 Temmuz, istatistik bölümüne 3 Haziran - 2 Ağustos, kamusal enformasyon bölümüne 10 Haziran - 9 Ağustos, sosyal işler bölümüne 17 Haziran - 16 Ağustos, hukuki işler bölümüne 24 Haziran - 23 Ağustos dönemlerinde kabul edilecektir.
Konu hakkında ilave bilgiye yukarıda kayıtlı internet sayfasından ulaşılması mümkündür.

Bu blogdaki popüler yayınlar

New Jersey Üniversiteleri

Amerikan Bayrağı - Amerika Birleşik Devletleri Bayrağının Özellikleri

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerika'da En Çok Zenci Nerede Yaşıyor

Amerika'nın En Tehlikeli Şehirleri - Amerika'daki En Tehlikeli Yerler

Kanada Nerede - Kanada Neresi

Amerika İş İlanları - ABD İş İmkanları

AMERİKA'DA ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Alaska Nerede - Alaska Amerika'nın Neresinde

Amerika'nın En Büyük Şehirleri - ABD'de En Çok Nüfus Hangi Şehirde?

Amerika'da Kamyon Şöförlüğü İş İlanları

ABD'de İdam Cezasının Olduğu Eyaletler